Tlačová správa 16.3.2011
16. 3. 2011
Tlačová správa
Bratislava, 16.3.2011
Iniciatíva Dobré srdcia hľadajú..., založená na podnet prípadu pani Kataríny Azab, ktorá vyše dvoch rokov hľadá v Káhire svojho uneseného syna Adama, dnes pred zástupcami médií zhodnotila svoju úlohu a činnosť oficiálne ukončila. Jej členovia spolu za účasti Kataríny Azab zároveň oznámili, že činnosť iniciatívy preberá a ešte ju rozširuje novozaložené občianske združenie Dobré srdcia hľadajú... Jeho koordinátorkou bude advokátka Andrea Císarová, ktorá sa už 6 rokov venuje viacerým podobným prípadom.
Martin Nikodým zhrnul činnosť iniciatívy a zdôraznil, že vďaka medializácii smutného príbehu Adamka a jeho mamy Kataríny iniciatíva odhalila problémy, ktoré neumožňujú zo strany štátu efektívnu pomoc deťom a rodičom, ktorí boli od seba násilne odtrhnutí. Vďaka tomuto príbehu sa celá téma podobných prípadov otvorila ako problém nielen na Slovensku, ale v rámci celej Európskej únie.
Katarína Azab osobne informovala novinárov v akom štádiu je dnes jej prípad a zdôraznila, že jediný problém, prečo nie je so svojim synom je skutočnosť, že egyptská polícia nie je schopná, alebo ochotná zistiť kde presne je. Preto využila svoj pobyt na Slovensku aj na dôležité stretnutia na MZV SR, na MS SR a na MV SR a najmä na užitočné stretnutie s eurokomisárom Štefanom Fülem.
- Ministerstvo zahraničných vecí SR prisľúbilo osobnú súčinnosť priamo veľvyslanca SR v Káhire, permanentnú interpeláciu ministra Mikuláša Dzurindu na medzinárodných fórach a podujali sa zistiť do akej miery môže v hľadaní Adama v Káhire pomôcť vojenský pridelenec SR, v čase, keď moc v Egypte kontroluje armáda
- Ministerka spravodlivosti SR Lucia Žitňanská informovala, že poverila skupinu odborníkov, aby zistili, či je možné pri súčasnej transformácii Centra právnej pomoci myslieť aj na vytvorenie možnosti bezplatnej právnej pomoci pre občanov SR, ktorí majú právny problém v zahraničí
- O niečo konkrétnejší je výsledok zo stretnutia s ministrom vnútra SR Danielom Lipšicom, ktorý sa zaviazal kontaktovať nového ministra vnútra Egypta, aby prípad operatívne riešili a našli Adama. Zopakoval prísľub, že v prípade potreby vycestuje do Káhiry aj na osobné rokovanie.
- Konkrétny výsledok je aj zo stretnutia s eurokomisárom Štefanom Fülem, ktorý sa ohľadom prípadu stretne s egyptskou veľvyslankyňou v Bruseli. Oboznámi nielen s prípadom, ale aj s potrebou systémových zmien v podobných prípadoch, podpredsedníčku EK Viviane Reding a po návšteve Tunisu je pripravený okamžite vycestovať do Egypta a hovoriť o vyriešení prípadu Adama s kompetentnými predstaviteľmi Egypta.
Katarína Azab odchádza po mesiaci a pol na Slovensku späť do Egypta hľadať svojho syna. Verí, že sa bude môcť spoľahnúť na slová predstaviteľov ministrov zahraničia a vnútra SR a bude cítiť podporu slovenských orgánov v novej politickej situácii v Egypte, ktorá by mohla nahrávať úspešnému vyriešeniu celého prípadu. Spolu s právnikom, ktorý súčasne aj hľadá jej Adamka, budú tlačiť na egyptské orgány, aby konali. Právna pomoc pre ňu ako pre cudzinku je však niekoľkonásobne drahšia ako pre Egypťanov, preto stále potrebuje aj finančnú pomoc, aby mohla zaplatiť právnikovi a pátračom. Od štátu nedostáva žiadny príspevok, ani prídavky na Adamka, keďže ho nemá pri sebe, preto je odkázaná iba na pomoc zo súkromných zdrojov.
Pre tento účel je vytvorený Fond Dobré srdce 2792486553/0200, kde môžu prispievať fyzické aj právnické osoby, ktorým nie je prípad Kataríny Azab, ktorá bola protiprávne odlúčená od svojho malého syna, ľahostajný.
Pre tento účel je vytvorený Fond Dobré srdce 2792486553/0200, kde môžu prispievať fyzické aj právnické osoby, ktorým nie je prípad Kataríny Azab, ktorá bola protiprávne odlúčená od svojho malého syna, ľahostajný.
Prípad Kataríny Azab už prestáva byť ojedinelý. Ako dodala Anna Ghannamová, z iniciatívy urobili občianske združenie preto, lebo s touto témou treba začať systémovo pracovať: na poradenstve pre konkrétne ženy, na prevencii a vzdelávaní mladých žien, ale aj na zmene mienky verejnosti, ktorej veľká časť si myslí, že ide o individuálne a rodinné problémy žien, ktoré len znášajú vlastné riziko „neprezieravého rozhodnutia“ vziať si cudzinca: „Nie je to tak. Únosy detí jedným rodičom sa dejú aj v čisto slovenských, rodinách. Problémom v zmiešaných vzťahoch, je nadstavba, ktorú mu dáva iné zákonné riešenie v tej ktorej krajine. Nečakajme, že v stále viac globalizovanom svete sa bude zmenšovať počet zmiešaných manželstiev. Nebude. Naopak, bude sa zvyšovať a treba na to pripraviť právne systémy v jednotlivých krajinách i v rámci celej EÚ. Lebo ak si EÚ myslela, že to vyrieši Haagsky dohovor, tak to nerieši. Ukazuje sa, že viac škodí, ako pomáha,“ dodala.
Zo skúseností Andrey Císarovej, ktorá zastupuje v spore o dieťa 15 slovenských žien zo zmiešaných vzťahov vyplýva, že súdy sú v rozhodovaní ovplyvňované tlakom doslovného dodržiavania Haagskeho protokolu, bez individuálneho prístupu k jednotlivým prípadom. Ako konkretizovala, „preto bude úlohou o. z. Dobré srdcia hľadajú... vyvinúť aj tlak na novelizáciu Haagskeho protokolu v rámci EÚ. A v rámci Slovenska musíme začať rokovať s Ministerstvom práce, sociálnych vecí a rodiny o potrebe zmeniť priority a prístup Centra pre medzinárodnoprávnu ochranu detí a mládeže tak, aby bolo právo detí na oboch rodičov ako aj najlepší záujem dieťaťa na 1. mieste. Dieťa má prednosť pred napľňaním štatistík s partnerským orgánom. “ Bude potrebné rokovať aj s Ministerstvom spravodlivosti na legislatívnych zmenách, o praktickom realizovaní Haagskeho dohovoru, ako aj o možnosti ako vydávať naše ženy, ak je na ne vydaný medzinárodný zatykač, za to, že odišli so svojím dieťaťom z krajiny v ktorej žili spolu so svojím partnerom. Zdôraznila, že nie je v poriadku, ak slovenské ženy majú problém domôcť sa práva na dieťa nielen v krajine partnera, ale aj na Slovensku. Na tom istom Slovensku, kde súdy v prípade slovenského manželstva prisúdia často automaticky dieťa do starostlivosti matky na úkor otca, ale v zmiešanom je to opačne – ale opäť automaticky.“
Súčasťou tohtoročných cieľov o. z. Dobré srdcia hľadajú je presadenie cieľov z petície, ktorú organizovala iniciatíva: okrem nátlaku na systémové zmeny v SR i v EÚ, je to snaha zriadiť Fond finančnej pomoci konkrétnym prípadom a zavedenie Amber systému. V neposlednom rade ale aj začatie komunikácie s verejnosťou. Do konca apríla zriadia webovú stránku s kontaktnou e-mailovou adresou a majú v pláne aj menšiu informačnú kampaň. Jej spúšťačom je zverejnenie „Desatora odporúčaní pred uzavretím manželstva s cudzincom“.
DESATORO
rád PRED uzavretím zmiešaného manželstva:
1. Navštívte krajinu svojho budúceho manžela (manželky)
2. Spoznajte osobne jeho rodinu (aj širšiu rodinu) a pobudnite s ňou aspoň 10-20 dní
3. Naštudujte si podrobne rodinné právo jeho krajiny a pomenujte možné riziká
4. Získajte presné informácie o zvykových právach, týkajúcich sa rodiny, výchovy a náboženstva
5. Dohodnite sa vopred, v ktorej z krajín budete žiť a aké občianstvo bude mať Vaše dieťa
6. Pre zníženie rizík do budúcnosti je ideálne, ak sa vopred dohodnete, aby svadba bola v SR a aby sa dieťa narodilo v SR
7. Rešpektujte jeho rodinu, kultúru, krajinu a náboženstvo. Rešpektujete tým aj polovičnú identitu vášho dieťaťa (detí)
8. Nevnucujte dieťaťu (deťom) vaše náboženstvo bez vedomia, či napriek vôli partnera
9. Ak sa dohodnete na svadbe, prípadne narodení a prípadne aj živote v krajine partnera, skúste, ak to umožňuje právny systém danej krajiny, uzatvoriť predmanželskú zmluvu, kde sa dohodnete s kým a kde bude žiť dieťa (deti) po prípadnom rozvode
10. Ak žijete v krajine partnera a idete na dovolenku, dajte si súhlas s vycestovaním detí podpísať partnerovi. Urobte to najmä v prípade, ak vaše manželstvo (vzťah) začína mať príznaky krízy a nezhôd. V opačnom prípade Vám môže hroziť vydanie medzinárodného zatykača za únos vášho dieťaťa (detí).