Tlačová beseda 28.10.2010
28.10. 2010 pripravila iniciatíva tlačovú besedu, kde informovala zástupcov médií o prepustení zadržaného Adamkovho otca, bez toho, aby oznámil, kde je dieťa. Súčasne informovala aj o návrhu systémového riešenia unesených detí a prezentovala Petíciu k tomuto riešeniu. Členkou iniciatívy sa stala aktivistka za práva žien a rodovú rovnosť Oľga Pietruchová. Za bezplatné zapožičanie priestorov ďakujeme Bábkovému divadlu v Bratislave.
Tlačová správa k prípadu uneseného Adama Azab
Bratislava, 28.10. 2010
Iniciatíva Dobré srdcia hľadajú... na tlačovej konferencii vyjadrila znepokojenie nad vývojom prípadu uneseného Adama Azab, ktorého uniesol jeho otec, keď boli na prvej návšteve u príbuzných. Stalo sa to 18. 11. 2008, jeho matka Katarína odvtedy z Káhiry neodišla a hľadá svojho syna. Sama, len za pomoci príbuzných a pár priateľov. Centrum pre medzinárodnoprávnu ochranu detí jej nepomôže, lebo medzi Egyptom a Slovenskom nie je podpísaná príslušná zmluva.
Prípadu sa ujala novovzniknutá Iniciatíva Dobré srdca hľadajú..., ktorá pracuje v zložení: Anna Ghannamová, Irena Belohorská, Zuzana Hajdu, Martin Nikodým, Oľga Pietruchová. Až po nátlaku Iniciatívy Dobré srdcia hľadajú a následne komisára SR v EÚ pána Fuleho bol po prvý raz po dvoch rokoch dňa 13. 10. 2010 zadržaný egyptskou políciou Ahmed Azab.
“Všetci sme verili, že návrat Adama a jeho matky Kataríny na Slovensko je blízko. Naša premiérka a aj minister zahraničných vecí totiž dostali od nového egyptského veľvyslanca Egypta v SR prísľub, že prípad bude riešený urgentne a razantne. Žiaľ nastalo sklamanie. Katarínin manžel bol po pár dňoch prepustený bez toho, aby uviedol kde je Adam. Tri razy zmenil výpoveď a napokon povedal, že nevie kde je Adam. Preto sme dnes tu. Toto nie je ani urgentné a už vôbec nie razantné riešenie,“ hovorí Anna Ghannamová.
Svoje rozhorčenie po prepustení Adamovho otca vyjadrila iniciatíva listami ministrovi zahraničných vecí SR, premiérke SR i veľvyslancovi Egypta v SR. Na tlačovej konferencii vyjadrila iniciatíva svoje očakávania od slovenských orgánov, že ministri Dzurinda a Lipšic osobne zatelefonujú svojim rezortným kolegom do Egypta a budú žiadať operatívne kroky: zadržanie všetkých podozrivých osôb, určenie termínu pojednávania, kde sa má podľa posledného rozhodnutia súdu dostaviť otec aj so synom, vyhlásiť v Egypte pátranie po Adamovi aj cez médiá.
Iniciatíva je rozhodnutá pokračovať aj bojkotom Egypta ako turistickej destinácie. Keďže však Slovensko v turistickom priemysle Egypta predstavuje len kvapku v mori, zameria sa Iniciatíva na spoluprácu s dvoma pre Egypt turisticky najzaujímavejšími krajinami – Nemeckom a Ruskom. V tomto smere už nadviazala spoluprácu s Asociáciou cestovných kancelárií na Slovensku.
Slovenskej verejnosti nie je ľuďom osud 4-ročného chlapca uneseného v Egypte ľahostajný. K Iniciatíve sa pripojili zástupcovia tretieho sektora na Slovensku: Únia materských centier, Človek v ohrození a Slovenská katolícka charita, a na pátranie po Adamovi prispeli podnikateľ Boris Kollár a riaditeľ cestovnej kancelárie Hydrotour Mikuláš Milko.
Pomôcť môžu všetci na číslo účtu Fondu Dobré srdce 2792486553/0200 alebo zaslaním sms na číslo 831 v sieti Orange Slovensko.
Pre všetkých, ktorí chcú verejne vyjadriť svoju podporu návratu uneseného Adamka k matke zorganizovala Iniciatíva 28. 10. 2010 o 13:00 protestný pochod od Egyptskej ambasády k Európskej komisii na Slovensku, lebo Adam nie je slovenským občanom, ale aj občanom Európskej únie. A pretože Adam nie je jediným uneseným európskym dieťaťom v Egypte, ide aj o Nancy, Kamily, Hannan, Ibrahima, Oemnie, Chantal, Amber, Yasmin, Alexandra, Selin, Jessicu, 2. Nancy, Aishah, 2. Hannan, Sarah, Youssefa, Ahmeda. Zoznam týchto detí ešte nie je kompletný. Iniciatíva pracuje aj na zabezpečení práv týchto detí na matku (prípadne na otca) a bude žiadať o aktívne kroky aj Európsku úniu.
Iniciatíva chce zaviesť systémové riešenie týchto prípadov, preto žiada v petícii zákonom založiť Fond na pomoc uneseným deťom, zaviesť AMBER systém a realizovať systémové riešenie na zabezpečenie práv európskych rodičov vo všetkých krajinách 3. sveta, ktoré poberajú finančnú pomoc z Európskej únie.